Łuszczyca – czym jest i jak z nią walczyć?

luszczyca

Łuszczyca to choroba przewlekła, zapalna i niezakaźna, najprawdopodobniej mająca podłoże autoimmunologiczne. Objawia się przede wszystkim charakterystycznymi zmianami skórnymi, chociaż może atakować także paznokcie, a w szczególnych przypadkach – nawet stawy. Ze względu na okresy remisji i zaostrzeń należy do grupy chorób nawracających. Łuszczycę najczęściej diagnozuje się w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce cierpi na nią 2% społeczeństwa – natomiast wśród mieszkańców Afryki i Azji jest spotykana znacznie rzadziej. Warto zaznajomić się z artykułami:

Łuszczyca – przyczyny

Dokładne przyczyny powstawania łuszczycy nie są znane, choć cały czas trwają badania kliniczne nad tą chorobą. Zwykle atakuje większą powierzchnię skóry danej osoby, ale w łagodniejszych przypadkach może objąć tylko kolana, łokcie lub owłosioną skórę głowy. Uważa się, że za jej wystąpienie odpowiada przynajmniej jeden z dwóch branych pod uwagę kryteriów – predyspozycje genetyczne lub podłoże autoimmunologiczne. Na zaostrzenie łuszczycy zdecydowany wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak stres, używki, a nawet niektóre leki. Przeczytaj także artykuł o problemie wypadania włosów.

Łuszczyca – objawy

Najbardziej widocznymi i typowymi dla łuszczycy objawami są zmiany skórne, które na początku przybierają postać niewielkich wykwitów, przypominających grudki. Następnie naskórek wokół niego zaczyna się łuszczyć, co skutkuje pojawieniem się charakterystycznych łusek, a wraz z nimi następuje silny świąd. Zdrapanie łusek powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji na skórze pojawiają się krople krwi. Paradoksalnie, mimo iż łuszczyca atakuje także skórę głowy, to włosy wielu chorych są zdrowe i bujne, a wszystko to dzięki rozszerzonym naczyniom i odżywionym mieszkom włosowym.

Więcej o łuszczycy znajdziecie w artykułach:

Łuszczyca – diagnoza

Diagnoza łuszczycy opiera się na standardowym wywiadzie lekarskim oraz na badaniu chorego. Warunkiem postawienia diagnozy jest obecność typowych dla tej przypadłości objawów, w tym głównie zmian skórnych obejmujących owłosioną skórę głowy, łokcie i kolana. Ważnym elementem jest także zebranie wywiadu rodzinnego, gdyż u części pacjentów łuszczyca występowała wśród krewnych.

Łuszczyca – leczenie

Leczenie łuszczycy jest ukierunkowane przede wszystkim na wyeliminowanie objawów, ponieważ choroba ta nie jest wyleczalna. Gdy zmiany obejmują mniej niż 25% całej skóry pacjenta, wystarczy zastosować farmakoterapię miejscową. Produkty dedykowane do skóry z łuszczycą posiada w swojej ofercie Ducray. Jednak cięższe przypadki wymagają połączenia leczenia miejscowego z ogólnoustrojowym. W pierwszej fazie najważniejsze jest usunięcie zmian skórnych, a dopiero później przychodzi czas na regenerację naskórka.

Profilaktyka łuszczycy

Choć łuszczycy nie da się całkowicie pozbyć, dobrą wiadomością dla chorych jest możliwość zapobiegania wystąpieniu objawów, szczególnie w postaci ciężkiej. Istotną rolę odgrywa tu styl życia chorego. W profilaktyce łuszczycy należy przede wszystkim unikać stresu (w miarę możliwości), zrezygnować ze spożywania alkoholu, wysokoprzetworzonej żywności i niektórych rodzajów mięs. Również każda ostra choroba bakteryjna lub wirusowa może być zbyt dużym wyzwaniem dla szwankującego układu odpornościowego. Dlatego należy pamiętać przede wszystkim o przestrzeganiu diety, dobrym nawodnieniu oraz o wzmacnianiu organizmu odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz