Pielęgnacja cery mieszanej – jakie są najczęstsze błędy?

Pielęgnacja cery mieszanej - jakie są najczęstsze błędy?

Cera mieszana to jeden z najpowszechniejszych typów. Cechuje się nadmiarem sebum w strefie T (czoło, nos, broda) i suchymi lub normalnymi w dotyku policzkami. Często też jest łączona z cerą trądzikową, ponieważ w takich warunkach łatwo jest o zanieczyszczenie skóry i powstawanie zaskórników, a nawet większych pryszczy. Zwykle pielęgnacja cery mieszanej opiera się o wysuszanie strefy T i balansowanie suchych partii. Jednak można popełnić kilka prostych błędów, które sprawią, że skóra będzie jeszcze bardziej tłusta albo wręcz przeciwnie — wysuszona. Czego nie robić mając cerę mieszaną?

Wysuszanie strefy T

Tak naprawdę pielęgnacja cery mieszanej, powinna być oparta o nawilżaniu i ochronie bariery skóry. Warto jednak całkowicie zmienić podejście do matowanie skóry. Aby usunąć sebum, używa się produktów oczyszczających, a nawet wysuszających i matujących. Jest to błąd, ponieważ przesuszenie skóry prowadzi do jeszcze większej produkcji sebum. Ponadto suchsze partie skóry będą jeszcze bardziej przesuszone. Z tego powodu do mycia cery warto użyć oleju. Usuwa on zanieczyszczenia, ale też sebum, które również jest tłuszczem. Oleje są delikatniejsze niż pianki czy żele na bazie wodnej i nie wysuszają dodatkowo skóry. A wręcz przeciwnie. Usuwają nadmiar sebum, ale nie naruszają bariery ochronnej.

Nadmiar produktów matujących

Większość kremów do cery mieszanej ma za zadanie matować skórę. Blask wydzielany przez sebum nie jest pożądanym efektem wizualnym. Jednakże za bardzo wysuszona cera i tak będzie produkować sebum. Dlatego, zamiast korzystać z produktów wysuszających, lepiej postawić na nawilżanie. Odpowiednio nawilżona cera będzie wydzielała rozsądne ilości sebum. Ponadto nakładając nawilżający i matujący krem na twarz, odczujemy ulgę również na policzkach, które przeważnie są suche. Nawilżona cera może być zmatowiona, jeśli na takim efekcie nam zależy. A nawet będzie on lepszy, ponieważ skóra nie będzie musiała wydzielać dodatkowego sebum, aby wyrównać poziom nawilżenia we wszystkich partiach.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz